Laikrodis

Butrimonys

Pamokų laikas

  1.   805 -   850
  2.   900 -   945
  3.   955 - 1040
  4. 1105 - 1150
  5. 1200 - 1245
  6. 1255 - 1340
  7. 1345 - 1430

Nuorodos


Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelisStatistika

Turinio peržiūrėjimai : 1445812
Alytaus rajono Butrimonių gimnazija
„Ilga lino darbų pasaka“ Butrimonių gimnazijoje

Vai, linksta, linksta ko nuo vėjo

nenurauti linai?

Ar aus senas nytis audėja

amžinai?                        

(Benediktas Rutkūnas)

  DSCI0123

 Žengiame į trečiąjį tūkstantmetį. Nyksta senoji kaimo bendruomenė.Vienas po kito mus palieka žmonės, menantys senąsias mūsų protėvių - žemdirbių kultūros tradicijas. Užaugo karta, kuri ne tik nežino senųjų tradicijų, bet dažnas tik numano, kaip atrodo rugio, miežio grūdas arba lino žiedas. Šiandien linas jau beveik išnyko iš mūsų laukų, tačiau seniau jis buvo vienas iš lietuvių buities palydovų. Linu ir pasiklodavo, ir užsiklodavo, ir stalą padengdavo, ir dukteriai kraitį sukraudavo; linas ir rengė, ir maitino, ir gydė. Linas - vienintelis mūsų augalas, nusipelnęs tokios pagarbos, kad yra apdainuojamas daugelyje mūsų senųjų tautos dainų. O kiek mįslių, patarlių, priežodžių sukūrė žmonės apie liną... Kas tas linas, taip gražiai apdainuojamas? Kaip jis atrodo? Kaip lino augalas tampa audiniu?

 

    Mes, gimnazijos kraštotyrininkai (vadovė istorijos mokytoja - metodininkė, muziejaus vadovė Danutė Anušauskienė) šiais mokslo metais rinkome medžiagą apie liną ir gegužės 25 dieną pristatėme projektą „Ilga lino darbų pasaka“ mokyklos bendruomenei. Projekto tikslai įvairiapusiai: supažindinti mokinius su lino vieta lietuvių papročiuose ir tautosakoje, išmokti dainų, patarlių, priežodžių, mįslių apie liną; suvokti sudėtingą darbų ciklą nuo lino sėklos iki išaustos drobulės; pamatyti lino apdirbimo įrankius ir patiems juos išbandyti; domėtis šios pluoštinės kultūros istorija, lino sėklų gydomosiomis savybėmis; skatinti mokinius domėtis įvairiomis lietuvių etninės kultūros formomis, apeigomis, papročiais.

Šiandien ne kiekvienas susimąstome, koks nuostabus augalas yra linas. Kiek amžių ši mėlynakė žolelė rengė ir šildė žmoniją. Sunkiai teko žmogui plušėti ir daug prakaito pralieti, kol liaunas stiebelis virsdavo lino kuodeliu, o vėliau siūleliu ir audeklėliu. Visi su linais susiję darbai (linų sėja, rovimas, kūlimas, mynimas, brukimas, šukavimas, verpimas, audimas), kuriuos reikia nudirbti, kad lauko augalas taptų raštuotu audiniu buvo pademonstruoti renginio metu. Taigi, lino kelias iki audimo staklių ilgas ir sunkus. Muziejaus lino kambaryje yra visi lino apdirbimo įrankiai, todėl mokiniai turėjo galimybę ne tik pamatyti, bet ir patys pabandyti lino darbų procesą.

    Renginio metu buvo kalbama apie lino auginimo tradicijas lietuvoje, praktinę lininio audinio pusę, lino gydomąsias savybes bei jo vietą lietuvių papročiuose ir apeigose. Gražiai skambėjo Butrimonių gimnazijos merginų ansamblio (vadovė muzikos mokytoja metodininkė Neringa Valvonienė) bei Butrimonių kultūros namų folklorinio ansamblio (vadovė Milda Stanevičienė) atliekamos dainos apie liną. Renginį pagyvino mokinių skaitomos eilės, mįslės, patarlės, priežodžiai apie liną (lietuvių k. vyresn. mokytoja Irena Šimanskienė). Visiems patiko nuotaikingai papasakota pasaka apie velnią ir mergą. Lino kambarį puošė senoviniai rankšluosčiai, lovatiesės, staltiesės - viskas iš lino. Veikė audėjos Onutės Asakavičienės (Darbalaukio km.) nuostabių audinių paroda. Tai tikros menininkės darbai, kurie paliko neišdildomą įspūdį. Pati audėja aktyviai dalyvavo renginyje, dalinosi prisiminimais apie lino darbų eigą, pristatė savo darbų parodą.

   Manau, kad renginio metu išgirsti pasakojimai, matyti darbai, menamos mįslės, dainuojamos dainos apie liną praturtino ne tik mokinių žinias, bet sukūrė ir daug teigiamų emocijų. Visi praturtėjome dvasinėmis vertybėmis: entinės kultūros puoselėjimu, meile gimtajai kalbai, dainai, gimtinei, papročiams.

 

                                             Danutė Anušauskienė

Butrimonių gimnazijos kraštotyros būrelio ir muziejaus vadovė

 
Slideshow by phatfusion
Design by Next Level Design Lizenztyp CC