Žiemos atostogos Jaunųjų geografų mokykloje

Raimonda JGM

Sausio 3 – 5 dienomis jaunieji Lietuvos geografai, o tarp jų ir Butrimonių gimnazijos IVb g klasės mokinė Raimonda Trukanavičiūtė, susirinko į Vilnių, kur tradiciškai vyko žiemos sesija. Pagrindinis JGM (Jaunųjų geografų mokyklos) tikslas - suburti geografija besidominčius moksleivius iš visos respublikos, plėsti jų geografinį akiratį, suteikti naujų žinių, ugdyti geografinius, asmeninius, socialinius, komunikacinius, darbinės veiklos, išgyvenimo lauko sąlygomis ir kitus gebėjimus, turiningai užimti moksleivių laisvalaikį, padėti pasiruošti studijoms VU, VPU, KU geografijos studijoms.

Geografai

JGM žiemos sesija rengiama sostinėje. Jos metu vyksta daugiau teoriniai užsiėmimai Vilniaus universitete, susipažįstama su Vilniumi ir jo apylinkėmis. Taigi, sausio 3 – iosios vidudienį pradėjome keliauti po sostinę. Ekskursijos vadovė mums papasakojo daug įdomių dalykų apie senuosius Vilniaus amatus ir verslus, išgirdome legendų apie žymiausias šio miesto bažnyčias, aplankėme „Gintaro galeriją“, kurioje turėjome galimybę praplėsti savo žinias apie „Gintaro kelią“ ir jo svarbą Lietuvai. Vilniaus universitete klausėme teorinės paskaitos apie pasaulio ūkio geografijos aktualijas. Užsiėmimo metu išgirdome daug informatyvių ir mums aktualių faktų apie viso pasaulio ir Lietuvos ekonomiką, jos plėtrą bei įtaką valstybės gyventojams. Vakare dalyvavome geografinėje vakaronėje, kurią surengė studentai, būsimi geografijos mokytojai.

Sausio 4 dienos programa buvo taip pat įdomi: Vilniaus universitete klausėmės paskaitos apie Nemuną ir hidrologinius tyrimus, vykdomus Lietuvoje, aplankėme vidiniame kiemelyje įrengtą meteorologijos stotį, kuri nuolat teikia informaciją apie orus ir atmosferoje vykstančius reiškinius. Po šio užsiėmimo išskubėjome į Tuskulėnų rimties parko memorialinį kompleksą. Mus pasitiko malonūs darbuotojai, kurie pasakojo apie tragiškus XXa. Lietuvos įvykius. Žiūrėjome filmą, aplankėme ekspoziciją ir kolumbariumą. Sunku nusakyti, kokie jausmai užplūsta vaikštant žeme, kuri buvo aplaistyta tautiečių krauju, matant jų daiktus, rašytus laiškus. Tačiau tuo domėtis reikia – taip įgauname gilesnį suvokimą apie savo krašto praeitį. Šią dieną užbaigėme Mokslų Akademijos turistų klube. Vakaras buvo skirtas prisiminimams apie Jaunųjų geografų mokyklos įkūrėją ir ilgametį vadovą Rimantą Krupicką. Buvę šios mokyklos mokiniai papasakojo mums daug įvairių dalykų apie ankstesnę veiklą, keliones ir jose nutikusius nuotykius. Su šypsenomis veiduose palikome turistų klubą ir išvykome į nakvynės vietą.

Sausio 5 diena -  bene svarbiausia žiemos sesijos diena, kadangi turėjome viešai pristatyti namuose atliktus namų darbus. Tai buvo pasirinkto gamtos paminklo pristatymas visai geografų bendruomenei. Buvo be galo įdomu stebėti draugus, kurie pasakojo apie unikalias Lietuvoje esančias vietas, jų svarbą, išskirtinumą. Sužinojome daug naujų dalykų, išvydome vietovių, kurias jau norėtųsi aplankyti. Stebėdami pristatymus turėjome užduotį – vertinti vieni kitų paruoštus namų darbus, skirti balus. Galiausiai išrinkome geriausius. Labai džiaugiuosi, kad mano parengtas pristatymas „Gyvenu netoli Punios piliakalnio“ užėmė pirmąją vietą. Buvau apdovanota saldžia dovana, bei, žinoma, visų geografų pagyrimais. Prieš išsiskirstant į namus, viską apibendrinome, gavome naujų darbų, kuriuos turėsime atlikti iki pavasario, kuomet susitiksime Klaipėdoje.

Būtų galima daug kalbėti apie tai, kokią naudą moksleiviams teikia ši mokykla. Kiekvienas, kuris prijaučia geografijai, jaučia jos svarbą ir teigiamą įtaką. Labai smagu, kad yra galimybė bendrauti su bendraminčiais, realizuoti save mėgstamoje veikloje. Tikiuosi, kad ši mokykla gyvuos dar ilgai ir padės išugdyti ne vieną puikų geografą.

Raimonda Trukanavičiūtė

Jaunųjų geografų mokyklos mokinė