????????????????????????????????????

Vasario 16-oji: Pilietiškumo pamokos Butrimonių gimnazijoje

Šiemet vasario 11-ta Butrimonių gimnazijoje – pilietinio ugdymo diena „Meilė jungia mus visus“. Vyko Lietuvos valstybės atkūrimo dienos minėjimas, prasidėjęs Lietuvos himno giedojimu, gimnazijos direktoriaus Valdo Valvonio sveikinimu. ,,Šiandien su didele pagarba prisiminkime ir tuos, kurie saugojo, gynė, stiprino Tėvynę. Didžiuokimės tais, kurie savo didesniais ar mažesniais darbais kursto jos laisvės ir nepriklausomybės aukurą. Būkime vieningi, drąsūs, kūrybingi, o svarbiausia- gyvenkime ir dirbkime taip, kad galėtume didžiuotis kiekvieno nuoširdžiu darbu, stiprinančiu mūsų šalį“, – kalbėjo vadovas. Istorijos mokytoja Dalia Adžgauskienė skaitė pranešimą apie istorines 1918 metų Lietuvos Nepriklausomybės Akto pasirašymo aplinkybes, muzikos mokytojos Neringos Valvonienės vadovaujamas  mišrus vokalinis ansamblis atliko dainą „Sudainuokime Lietuvą“.

Gimnazijos erdves papuošė kūrybiniai darbai, skirti Vasario 16-ajai – pradinių klasių mokytojos su  ugdytiniais surengė piešinių parodą „Piešiu aš Lietuvą“, o dailės mokytojos Neringos Jančauskaitės mokinių grafikos ir lino raižinių darbais dar galima pasigrožėti ir virtualioje parodoje.

Užtikrinant saugią mokinių veiklą ir laikantis Covid-19 prevencijos rekomendacijų, mokiniai dirbo savo kabinetuose, atliko kūrybinį darbą- dekoravo širdį, skirtą Lietuvai  ir Valentino dienai, kūrė akrostichą, ruošė sveikinimus. Naudodamiesi išmaniaisiais ekranais savuosiuose kabinetuose, 5-8, I-II g klasių mokiniai kartu su klasės vadovais sveikinimus bendruomenei Vasario 16-osios proga ir kūrybinius darbus – dekoruotą širdį, parengtą šokį, dainą, sukurtą filmuką – pristatė bei stebėjo ,,Microsoft Teams“ platformoje. Būtent informacinės technologijos užtikrino saugų dalyvavimą renginyje. Dekoruotos širdys papuošė gimnazijos erdves, veikė ir Šv.Valentino dienos paštas.

Vėl surengtas tradicinis žygis laisvės keliais

Aštuntus metus iš eilės Butrimonių gimnazijos bendruomenė pakvietė kartu švęsti Vasario 16-ąją – dalyvauti žygyje “Mūsų žingsniai laisvei”. Tradiciniam pėsčiųjų žygiui ieškoma vis naujų patriotinių, ypač partizanų pagerbimo vietų. Pirmasis žygis organizuotas aplankant partizanų bunkerį Punios šile, vėlesnių maršrutai driekėsi nuo Butrimonių miestelio kapinaitėse esančio žuvusių Dainavos apygardos partizanų kapo iki Aleksandravos kaimo paminklo Dzūkų rinktinės Margio grupės štabo partizanams, taip pat į Olendernės kaime esančią partizanų vado  Adolfo Ramanausko – Vanago slaptavietę, per Gailiakiemio kaimą iki rekonstruoto partizanų bunkerio Gojaus šile jau Prienų rajone. Taip pat pagarba nepriklausomybės kovotojams atiduota žygiu nuo Butrimonių seniūnijos Žaliosios kaimelio iki Prienų rajono Jaunionių kapinaičių, kur pastatytas paminklas žuvusiems Pietų Lietuvos (Nemuno) srities partizanams.

Praeitais metais pandemijai sukausčius Lietuvą Butrimonių gimnazija Vasario 16-ąją šventė organizuodama estafetinį ėjimą „Valstybingumo keliu“ Butrimonių gimnazijos stadione. Nuo 10-os iki 16-os valandos kas 16 minučių (pabrėžtinis skaičiaus simboliškumas) perduodant ėjimo estafetę vis kitam žmogui, buvo įprasmintas kartų vienybės atkuriant Lietuvos valstybingumą ir žengiant demokratinės valstybės keliu momentas.

Šiemet sąlygos surengti žygį jau palankios: dešimties kilometrų Laisvės žygyje dalyvavo daugiau kaip 200 žmonių, o maršrutas driekėsi nuo Birštono savivaldybės Nemajūnų kaimo iki Punios Alytaus rajone. Prieš žygį dalyvius palaimino jame dalyvaujantis klebonas Juozas Bakšys. Žygeivių koloną vedė Butrimonių keturratininkų klubo nariai – net penkiolika keturračių.

Laisvės žygyje Vasario 16-ajai paminėti dalyvavo ir Alytaus rajono savivaldybės meras Algirdas Vrubliauskas bei administracijos direktorė Gintarė Jociunskaitė, kaip ir kasmet, šio žygio iniciatorius Butrimonių gimnazijos direktorius Valdas Valvonis, Butrimonių seniūnas Andrius Karlonas, nemažai gimnazijos pedagogų, Butrimonių miestelio bendruomenės narių.

Didžioji dalis žygeivių – jaunieji šauliai iš visų Alytaus rajono gimnazijų: Butrimonių (ypač aktyvūs su vadove Ramute Jablonskiene), Daugų Vlado Mirono bei jos Alovės pagrindinio ugdymo skyriaus, Pivašiūnų, Krokialaukio Tomo Noraus-Naruševičiaus, Miroslavo, Simno. Prie jų prisijungė ir Alytaus šv. Benedikto gimnazijos bei Panemunės progimnazijos jaunieji šauliai. Aktyviausi Vasario 16-osios žygių dalyviai – LŠS Karininko Antano Juozapavičiaus šaulių 1-osios rinktinės Alytaus rajono jaunieji šauliai ir jų būrelių vadovai – laisvės dieną visada švenčia jaunatviškai ir aktyviai.

Žygio pabaigoje meras Algirdas Vrubliauskas pasveikino visus žygio dalyvius, bendruomenių narius, meno kolektyvus, apdovanojo padėkos raštais ir perdavė LR Seimo nario Lauryno Kasčiūno linkėjimus bei atminimo dovanėles.Taip pat keliauninkai pasigrožėjo menine programa „Aš esu vėliava“, vaišinosi šauliška koše, karšta arbata, o Punios medžiotojų būrelio nariai renginio dalyvius pavaišino žvėrienos sriuba.

Butrimonių gimnazijos bendruomenė nuolat pasirenka netradicinius būdus švęsti Vasario 16-ąją – Valstybės atkūrimo dieną taip išreikšdama savo patriotiškumą bei pilietines nuostatas ir nuoširdžiai dėkoja visiems žygio dalyviams, rėmėjams bei partneriams – Butrimonių seniūnijai, o ypač Karininko Antano Juozapavičiaus šaulių 1-ajai rinktinei ir jos vadui Skirmantui Valatkevičiui.

Renata Balčiūnienė, Butrimonių gimnazijos mokytoja