Saulės energijos paslaptys

Dalyvaudami projekte ,,Neformaliojo vaikų švietimo paslaugų plėtra“ I – III klasių  gimnazistai lankėsi Kauno technikos kolegijoje, kur klausėsi lektoriaus Artūro Gavėno paskaitos ,,Saulės energijos paslaptys“. O tų paslapčių tikrai daug, nes Žemė tarsi aguonos grūdelis visoje sistemoje. Saulė – dujų kamuolys, jame vyksta termobranduolinės reakcijos, kurių metu vandenilis virsta heliu. Saulės centre temperatūra siekia 15 MK, paviršiuje – 6000 K, atstumas iki Žemės 150 Mkm, todėl šviesa atkeliauja per 8 min.

Šiandien labai svarbu tikslingai naudoti energiją. Tikslingas energijos vartojimas prasidėjo maždaug prieš 0,5 mln. metų, kai pirmykštis žmogus į savo olą atsinešė ugnį. Prieš 50000 metų panaudojo upių tėkmę ir vėją, 1769 m. išrasta garo mašina ir nuo to laiko prasidėjo intensyvus energijos vartojimas. Kuo daugiau žmonės suvartoja įvairių energijos išteklių, tuo labiau teršiama gamta – tobuliausias kūrėjas. Žmogui sunku suprasti, kad pats turtingiausias tas, kuriam užtenka tiek, kiek turi.

Paskaitos metu mokiniai susipažino su iškastinio kuro poreikiu ir naudojimo poveikiu gamtai, akcentuota atsinaujinančių energijos išteklių svarba, aptarti saulės fotoelementų veikimo principai ir jų įvairovė, taikymo galimybės. Praktinėje programos dalyje mokiniai, dėstytojo padedami, konstruodami saulės elementais varomus modelius, išbandė, kaip veikia saulės elementai, su jais atliko įvairius bandymus.