fc42218b16326f40c4718987d79f8a7cIMG_7681

Butrimonių gimnazija – žaliųjų edukacinių erdvių tarptautinių patirties mainų programos dalyvė

Alytaus rajono Butrimonių gimnazija yra rajoninio ir respublikinio edukacinių erdvių konkurso ( 2012 ir 2014 m.) laureatė. Geriausiai tvarkomų mokyklų edukacinių erdvių apžiūros- konkurso dalyviai buvo kviečiami dalyvauti Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro organizuojamoje žaliųjų edukacinių erdvių tarptautinių patirties mainų programoje ,,Lietuvos ugdymo įstaigų edukacinių erdvių kokybės gerinimo prielaidos, remiantis Vroclavo ir Prahos visuomenės švietimo institucijų patirtimi“. Butrimonių gimnazijos mokytojos Gina Griškonienė ir Dalia Adžgauskienė dalyvavo gegužės 12-17 dienomis organizuotoje programoje. Programą organizavo Stasė Mameniškienė -LMNŠC Gamtinio ir ekologinio ugdymo skyriaus metodininkė, o mainų pažintinei daliai vadovavo dr. doc. Ona Motiejūnaitė, parengusi metodinę medžiagą ir išsamią pažintinę programą apie Lenkijos ir Čekijos žaliąsias edukacines erdves, visuomenės ir mokyklos vaidmenį ugdant mokinius gamtinėje aplinkoje.

Jau pirmąją kelionės dieną susipažinome su unikaliu Vroclavo miesto senamiesčiu, keliavome į Tumski salą, kur įsikūrusi viena seniausių Lenkijos vyskupijų. Visos programos metu didžiausias dėmesys buvo skiriamas susipažinimui su botanikos sodų ir parkų augalų įvairove, želdinių pritaikymu edukacinei veiklai mokyklose ir visuomenės gamtamokslinės kompetencijos tobulinimui. Vroclavo botanikos sodas – visapusiškai edukacijai pritaikyta erdvė, kurioje vyksta savitos integruotos programos, renginiai visuomenei, veikia žalioji klasė su šalia esančiu mokykliniu sklypu, sukurta turtinga informacinė sistema. Vroclavo universiteto botanikos sode mainų dalyviai dalyvavo ekskursijoje-pamokoje, kurią vedė atskirų sodo skyrių mokslininkai ir vadovai. Čia saugomos Nacionalinės gebenių, viendienių ir kai kurių kitų augalų genčių kolekcijos. Vojslovico arboretume mainų dalyvius pasitiko ir ekskursiją po savo sukurtą parką pravedė Vroclavo universiteto botanikos sodo direktorius Tomasz Nowak. Visus sužavėjo „Juodasis gėlynas“, kuriame auga vien juodais arba tamsiais žiedais žydintys augalai. Kiekvienas aplankytas botanikos sodas ar parkas išsiskyrė kažkuo unikaliu. Libereco botanikos parkas – seniausias parkas Čekijoje, garsėjantis teminėmis kolekcijomis, įrengtomis pagal augalų geografiją, turintis gausią vandens augalų buveinių kolekciją. Prahos botanikos sodas didžiuojasi ne tik savo oranžerijų bei lauko augalų kolekcijomis, bet ir senu bei dideliu Šv. Klaros vynuogynu. Įspūdinga ,,Fata Morgana”- modernus S formos šiltnamis – jame keliaujama po atogrąžas, paatogrąžes, atogrąžų miškus, kalnus, stebina savitumu žydinčios orchidėjos ir vešlūs paparčiai, spalvingi drugiai ir gausi ąsotenių kolekcija. Vienas iš įdomesnių ir lankytojus traukiančių sodo kampelių – japoniškasis sodas.

Mainų dalyviai turėjo galimybę bendrauti su lenkų, čekų specialistais, keitėsi nuomonėmis tarpusavyje, planavo savo mokyklų edukacines erdves..