Butrimonyse – literatūros vakaras su svečiais iš Lenkijos

  Iškart po šventinio kalėdinio savaitgalio Butrimonys (Alytaus raj.) sulaukė svečių, į literatūrinį vakarą atvažiavo delegacija iš kaimyninės Lenkijos.

  Literatūros vakaras – tai dalis veiklų iš Alytaus rajono Butrimonių gimnazijos ir Lenkijos Pišo rajono savivaldybės įgyvendinamo projekto Nr. LT-PL-5R-374 „Kultūros paveldas kalba už mus“ (angl. „The Cultural Heritage Says About Us“). Projekto finansavimas buvo skirtas pagal Europos teritorinio bendradarbiavimo tikslo Interreg V-A Lietuvos‑Lenkijos bendradarbiavimo per sieną programą.

  Projekto metu sutvarkyti du Lietuvos ir Lenkijos muziejai: Butrimonyse – Trijų tautų muziejus, Praniu mieste Lenkijoje – poeto K. I. Gałczyński (lietuviškai – K. I. Galčinskis) muziejus.

  Mintis įrengti Trijų tautų muziejų Butrimonyse kilo neatsitiktinai. Čia nuo senų laikų lietuvių, žydų bei totorių tautos gyveno darnoje ir santarvėje, trikampė miestelio aikštė simboliškai jungė šių tautų likimus, tad naujajame muziejuje, kuris greitai pravers duris lankytojams, atsispindės šių tautų žmonių gyvenimas – tradicijos, papročiai, kultūrinis ir kulinarinis paveldas, amatai, religija.

  Kuriant muziejaus ekspoziciją, jame esantys eksponatai susieti su šiuolaikiška aplinka, pasitelkiant tekstinį ir vizualų (grafinį) pasakojimą, taikomosios dailės, komunikacijų bei eksponatų dizaino, kitas skaitmenines ir elektronines technologijas.

Lenkijoje, Praniu mieste duris beatveriantis muziejus skirtas K.I.Gałczyński, kuris yra vienas populiariausių XX amžiaus lenkų poetų, atminimui. Poeto eilėraščiai vis dar yra pakartotinai publikuojami ir noriai skaitomi poezijos mylėtojų. Didžiausia muziejaus vertė – originalūs eksponatai: baldai, paveikslai, rankraščiai, pirmieji poezijos leidimai, knygos, žurnalai, instrumentai ir kiti daiktai, priklausę K.I. Gałczyński – viskas, kas jį supo ir formavo kasdienę poeto aplinką.

  Literatūros vakaro metu unikalioje Butrimonių miestelio aikštėje skambėjo Miklusėnų ir Butrimonių filialų bibliotekininkių Astos Daironienės bei Dalės Kočiūnės skaitomos eilės, Butrimonių folkloro ansamblio „Dėdės ir dėdienės“ atliekamos dainos.

  Renginio dalyvius pasveikino Alytaus rajono savivaldybės mero pavaduotoja Dalia Kitavičienė. Pasiklausyti eilių ir dainų atvyko Butrimonių seniūnas Andrius Karlonas, savivaldybės tarybos narys Kęstutis Patinskas, Butrimonių miestelio gyventojai.

  „Nors sakome, kad mūsų muziejus yra apie tris darnoje gyvenusias tautas, tačiau iš tikrųjų reikėtų sakyti – apie keturias, nes tai – ir apie lenkų tautą, su kuria mes gebame kurti tokius nuostabius, įdomius dalykus“, – projekto dalyviams ir svečiams kalbėjo vicemerė Dalia Kitavičienė.

  Vėliau projekto dalyviai klausėsi dainuojamosios poezijos, dalijosi bendros veiklos patirtimi, lūkesčiais ir ateities planais, dalyvavo edukacijoje Amatų centre.

  Tarptautinio projekto „Kultūros paveldas kalba už mus“ organizatorius ir vykdytojus pasveikino Alytaus rajono savivaldybės meras Algirdas Vrubliauskas, administracijos direktorė Gintarė Jociunskaitė, kiti savivaldybės atstovai.

Alytaus rajono savivaldybės informacija