Pa24

IX respublikinė sporto ir meno šventė „Adamkiada“

9-oji „Adamkiada“ galingai išskleidė sparnus Kaune

  Birželio 7 d. Kaune, Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Prezidento Valdo Adamkaus sporto centre, įvyko IX respublikinė mokinių sporto ir meno šventė „Adamkiada“. Šiemet šventę, kuri rengiama jau beveik dešimtmetį ir antrą kartą pakeitė lokaciją, organizavo Alytaus rajono Butrimonių gimnazija su partneriais- Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademija, VDU Prezidento Valdo Adamkaus sporto centru.

  Šventė Kaune surengta 2017 metais (Dariaus ir Girėno stadione) ir šiemet, ir abiejose dalyvavo „Adamkiados“ globėjas prezidentas Valdas Adamkus. Taip pat prezidentas buvo atvykęs į 2016 metų renginį Butrimonyse.

  Pagrindinis „Adamkiados“ tikslas – tęsti ponios Almos Adamkienės labdaros ir paramos fondo globotų bei Alytaus rajono savivaldybės mokyklų bendradarbiavimą bei partnerystę, per sportą ir meną ugdant gabius mokinius sąmoningais, pilietiškai aktyviais, puoselėjančiais tradicijas ir tautines vertybes žmonėmis.

„Adamkiados“ atidarymas VDU Žemės ūkio akademijoje

  Iškilmingas renginio atidarymas vyko Žemės ūkio akademijos aktų salėje, sutalpinusioje dalyvius iš 24 respublikos mokyklų net iš 16 savivaldybių. Šventėje dalyvavo bei jos dalyvius pasveikino Kauno rajono savivaldybės meras Valerijus Makūnas, Vytauto Didžiojo universiteto Studijų prorektorė dr. Simona Pilkienė, Kauno rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Mantas Rikteris, Alytaus rajono savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėja Giedrė Volungevičienė. Taip pat dalyvavo Lietuvos sporto muziejaus direktorė Ilona Petrokienė ir buvęs ilgametis muziejaus direktorius Pranas Majauskas.

  Atidarydamas šventę, Butrimonių gimnazijos direktorius Valdas Valvonis kalbėjo: „Adamkiada“ – tai ne tik sporto renginys, bet ir ypatinga tradicija, kuri suburia jaunus žmones, įkvepia siekti aukštumų ir ugdo draugiškumo dvasia. Mūsų entuziazmas, ryžtas ir draugystė yra tikras pavyzdys, kaip galima kartu kurti stiprią ir vieningą bendruomenę. „Adamkiada“ turi ne tik gilias šaknis ir svarbi ne tik dėl sportinių rezultatų, bet ir p. Almos Adamkienės labdaros ir paramos fondo globotų mokyklų besitęsiančios partnerystės.“

  Filantropės, visuomenės veikėjos, prieš metus iškeliavusios Anapilin Almos Adamkienės atminimas buvo pagerbtas tylos minute. Keliolika metų A. Adamkienės vykdyta filantropinė veikla ir šiandien turi didžiulę reikšmę. Pirmoji ponia buvo įkūrusi labdaringą organizaciją – Almos Adamkienės labdaros ir paramos fondą, veikusį 15 metų ir padėjusį kaimiškųjų vietovių mokyklų vaikams.

  Almos Adamkienės altruistinės veiklos idėjų ir humanistinio požiūrio į Lietuvos regionų mokyklas įkvėpta Butrimonių gimnazija, devintus metus organizuodama „Adamkiadą“, labai atsakingai tęsia fondo globotų mokyklų partnerystę, kasmet jas vėl suburdama.

  Šventės atidarymą ir finalinį etapą papuošė Butrimonių gimnazijos muzikos mokytojos Neringos Valvonienės vadovaujamo merginų ansamblio ugningos dainos bei šokis, renginį vedė buvusi gimnazijos mokinė Akvilė Marcinkevičiūtė ir pradinukė- ketvirtokė Luknė Lukošiūnaitė.

  Atidarymo metu į sceną iškilmingai įnešta „Adamkiados“ vėliava, sugiedotas jos himnas.

  Sceną gyvomis gėlėmis dekoravo Butrimonių gimnazijos „Tėvų klasės“ pirmininkė, floristė Kristina Valaitienė.

Sportinės varžybos sekant prezidentu

  „Adamkiada“ propaguoja sveiką gyvenseną ir judėjimą, todėl mokiniai dalyvauja ir varžosi prezidento Valdo Adamkaus jaunystėje pamėgtose 100 m bėgimo, šuolio į tolį rungtyse. Prezidentas jaunystėje – aktyvus sportininkas – lengvaatletis, krepšininkas, pasiekęs rekordų: 100 metrų nubėgęs per 10,8 sekundės, o į tolį nušokęs 7,24 metro. 1948 Pavergtųjų tautų sporto žaidynių Niurnberge lengvosios atletikos varžybose V. Adamkus laimėjo 2 aukso ir 2 sidabro medalius.

  Jaunieji sportininkai taip pat varžėsi šuolio į tolį iš vietos rungtyje, vyko futbolo 3×3 ir metimo į krepšį varžybos.

  Jau antrus metus svarbiausias „Adamkiados“ prizas- Jo Ekscelencijos Prezidento Valdo Adamkaus pernai įsteigta pereinamoji taurė.

„Adamkiadą“ vėl pagerbė prezidentas Valdas Adamkus

  Į šventės uždarymą atvykęs prezidentas Valdas Adamkus dalyvavo apdovanojimų įteikimo ceremonijoje. Sveikindamas renginio dalyvius, prezidentas kalbėjo apie sporto reikšmę jauno žmogaus asmenybės augimui ir visuomenės stiprinimui. Vytauto Didžiojo universiteto Prezidento Valdo Adamkaus sporto centre ant sienos užrašyti prezidento žodžiai „Sportas šiandien – tai žmonių tarpusavio bei vienybės mokykla ir mūsų kultūros dalis: žmogaus, tautos, valstybės“ įprasmina žmogaus harmoningo santykio su sportu bei vieningos visuomenės siekiamybę, o „Adamkiados“ kertinė idėja – taip pat propaguoti sveiką gyvenseną bei sportą, skatinant jaunimą atrasti savo stipriąsias puses, pagarba grįstą bendravimą. 

  Gimnazijos direktorius Valdas Valvonis su pasididžiavimu kalbėjo: „Šiandien mums tenka ypatinga garbė – turėti šventėje „Adamkiados“ sielą, įkvėpėją, palaikytoją ir globėją – Jo Ekscelenciją Valdą Adamkų.“

Nugalėtojams įteikti apdovanojimai

  Pereinamąją vardinę Prezidento Valdo Adamkaus taurę apdovanojimų ceremonijoje pats prezidentas asmeniškai įteikė 2024 metų „Adamkiados“ nugalėtojams – Kauno rajono Garliavos Jonučių progimnazijos komandai, kompleksinėje įskaitoje laimėjusiai 1-ą vietą.

  Ši pereinamoji taurė pernai buvo laimėta Butrimonių gimnazijos komandos, šiemet užėmusios 5-ą vietą. Antra liko Vilniaus rajono Riešės gimnazijos komanda, o 3-os vietos laimėtoja tapo Kazlų Rūdos savivaldybės Plutiškių gimnazija. Lazdijų rajono Veisiejų Sigito Gedos gimnazija užėmė 4-ą vietą, Raseinių rajono Ariogalos gimnazijai atiteko 6-a vieta.

  Sporto varžybų pirmą- trečią vietas laimėjusios komandos bei atskirų rungčių nugalėtojai buvo apdovanoti taurėmis ir diplomais, vertingais rėmėjų prizais.

Išrinkti dailininkų plenero laureatai

  Svarbi renginio dalis – Vytauto Didžiojo universiteto Prezidento Valdo Adamkaus sporto centre vykęs jaunųjų dailininkų pleneras, organizuojamas siekiant ugdyti mokinių saviraišką, kūrybingumo bei kultūrinio sąmoningumo kompetencijas, skatinti mokinių kūrybiškumą, meninių gebėjimų raišką.

  Šiemetinės „Adamkiados“ plenero tema „Mano namai“ buvo susijusi su ekologija, o jaunieji menininkai tapė ne tik teptuku, bet ir naudojo mišrias technikas. Laureatais tapo Kauno rajono Garliavos Jonučių progimnazijos mokinė Kamilė Čepskaitė, Radviliškio rajono Sidabravo gimnazijos mokinys Gvidas Velykis ir Elana Korobkova iš Šalčininkų rajono Turgelių „Aistuvos“ gimnazijos.

Vyko atrakcijos ir loterija

  Šventės rėmėjų dėka keliais etapais vyko loterija, kurios laimėtojai gavo įvairius prizus-kuprines, marškinėlius, kepuraites, gertuves, kamuolius. Šiuos prizus įsteigė Alytaus rajono savivaldybė,  UAB „Maxima LT“, dr. Kazicko fondas, UAB „Lankava“, UAB „VA Statyba“, labdaros ir paramos fondas „Auginame ateitį“, Lietuvos lengvosios atletikos federacija, Lietuvos futbolo federacijos Lietuvos masinio futbolo asociacija, Lietuvos sporto muziejus, AB „Kauno grūdai“, parduotuvė „Aibė“, UAB „CNC catering“, AB „Žemaitijos pienas“, UAB „Tarzanija“.

  Vertingus „Maxima LT“ įsteigtus prizus – 30-200 eurų vertės net 20 dovanų kortelių varžybose laimėjo įvairių šventėje dalyvavusių mokyklų mokiniai ir komandos.

  Šventėje buvo įvairių atrakcijų, kur dalyviai irgi galėjo laimėti prizų. Taip pat veikė Alytaus rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro palapinė, kur vykdytos į sveiką gyvenseną orientuotos atrakcijos – šventės dalyviai galėjo išbandyti jėgas pereidami kliūčių ruožą užsidėję girtumą imituojančius akinius, padarydami 10 pritūpimų su antsvorio liemene, pademonstruodami Heimlicho manevrą, taip pat buvo galima įsivertinti žinias apie antibiotikų vartojimą, teisingai sudėti sveikos mitybos piramidę, sužaisti atminties gerinimo žaidimą, iššifruoti sakinį. Įveikę užduotį dalyviai laimėjo prizus.

  Šventės pabaigoje Butrimonių gimnazijos direktorius, šio ypač gražia tradicija tapusio ilgamečio renginio sumanytojas Valdas Valvonis sakė: „Noriu padėkoti visiems – organizatoriams, dalyviams, teisėjams, komandų vadovams, mokytojams, rėmėjams ir įkvėpėjams už tai, kad esame kartu, už tai, kad rodome pagarbą buvusiam p. Almos Adamkienės labdaros ir paramos fondui, jo buvusiems globėjams, už tai, kad esame pavyzdys Lietuvos mokyklų bendruomenėms, kaip veikti turint kilnią idėją.“ Taip pat gimnazijos vadovas išreiškė nuoširdžią padėką Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijai ir Vytauto Didžiojo universiteto Prezidento Valdo Adamkaus sporto centrui už puikias sąlygas tęsti buvusių fondo globotų mokyklų draugystę.

  Butrimonių gimnazija dėkoja partneriams ir rėmėjams – Alytaus rajono savivaldybei, UAB „Maxima LT“, Dr. Kazicko fondui, labdaros ir paramos fondui „Auginame ateitį“, Lietuvos lengvosios atletikos federacijai, Lietuvos futbolo federacijos Lietuvos masinio futbolo asociacijai, Lietuvos sporto muziejui, UAB „Lankava“, AB „Kauno grūdai“, UAB „Litnėja“, UAB „CNC catering“, AB „Žemaitijos pienas”, UAB „Tarzanija“, Vilniaus futbolo akademijai, UAB „VA statyba“, Alytaus r. savivaldybės visuomenės sveikatos biurui, Butrimonių gimnazijos „Tėvų klasės“ pirmininkei, floristei Kristinai Valaitienei, taip pat informaciniam rėmėjui – UAB „Alytaus naujienos“, gimnazijos buvusiam mokiniui, VDU ŽŪA doktorantui Justinui Anušauskui už „Adamkiados“ idėjos puoselėjimą.

Butrimonių gimnazijos mokytoja Renata Balčiūnienė