20240321_131504

Lietuvių kalbos dienos Butrimonių gimnazijoje

  2024 m. nuo vasario 16-os iki kovo 11-os jau devintą kartą vyko Lietuvių kalbos dienos. Jos leidžia atkreipti dėmesį į tai, ką turime brangaus – labai gražią, mus visus vienijančią kalbą, tad Lietuvių kalbos dienų renginiai vasario–kovo mėnesiais vyksta neatsitiktinai – šiuo laikotarpiu minimos Lietuvos valstybės ir jos nepriklausomybės atkūrimo dienos, Tarptautinė gimtosios kalbos diena. Šių dienų tikslas yra prisidėti prie lietuvių kalbos sklaidos Lietuvoje ir pasaulyje. Paminėtina, kad šiemet didžiąja Lietuvių kalbos dienų sostine yra paskelbti Biržai, o mažąja – Vakarų Australijos Perto miestas.

  Šiemet Lietuvių kalbos dienų kontekste – keletas reikšmingų sukakčių: minimos 120-osios spaudos lietuviškais rašmenimis atgavimo metinės, taip pat sukanka 100 metų, kai buvo pradėtas leisti kalbininko Kazimiero Būgos „Lietuvių kalbos žodynas“ (K. Būga 1924 m. išleido 1-ą sąsiuvinį). Dar viena iškili data – lietuvių literatūros klasiko, lyrinės-psichologinės prozos pradininko Jono Biliūno 145-osios gimimo metinės.

  Butrimonių gimnazijoje vyko su šiomis jubiliejinėmis datomis susijusių įvairaus pobūdžio veiklų. Daug gražių darbų atliko pradinukai: pirmokai Titas Raižys ir Motiejus Baranauskas be klaidų parašė diktantą, o Irma Ulevičiūtė ne tik nepadarė klaidų diktante, bet ir gražiausiai nurašė tekstą (mokytoja Gina Griškonienė); 2 klasės mokiniai drauge su mokytoja Rita Peckuviene surengė ir dalyvavo trijuose konkursuose bei iliustravo Jono Biliūno apsakymą. Raštingiausiu pradinuku tapo Kajus Žilinskas, dailyraščio konkurse geriausiai sekėsi Matui Plauskai, o mįsles sėkmingiausiai minė Benas Baranauskas. Trečiokai surengė „Raštingiausio pradinuko“ ir dailyraščio konkursus. Lėjai Lukošiūnaitei abu jie buvo sėkmingi, o Paula Anušauskaitė be klaidų parašė diktantą. Be to, visi mokiniai noriai iliustravo J. Biliūno „Laimės žiburį“ (mokytoja Nijolė Karkauskaitė). 4 klasės mokiniai (mokytoja Sigutė Žvinakienė) rašė diktantą: be klaidų parašė Luknė Lukošiūnaitė, Smiltė Ramančiuckaitė bei Milena Mickutė, gražios rašysenos konkurse nugalėjo Luknė Lukošiūnaitė ir Emilija Blaževičiūtė.

  Lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Renata Balčiūnienė parengė ir penktokai bei III-IV g klasių mokiniai atliko kalbos kultūros testus, gimnazistai pasitikrino kalbos istorijos, literatūros žinias, kalbos kultūros, raštingumo įgūdžius dar ir viktorinoje „Žmogus – tai kalba“.

  Penktokai pagal J. Biliūno novelę „Kliudžiau“ rašė dailyraštį, o per pamokas buvo pabrėžta rašytojo kūrybos svarba, gilus humanizmas, kūrinių problematikos aktualumas. Taip pat kalbėta apie „Didįjį lietuvių kalbos žodyną“, knygnešystę, spaudos draudimo laikotarpio istorines priežastis, pasekmes lietuvių kultūrai, diskutuota, kaip išlaikyti savąją lietuvių kalbą globalėjančiame pasaulyje, apsiginant nuo neigiamos kitų kalbų įtakos.

  Lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Irena Šimanskienė savo mokiniams parengė nuotaikingą „Kahoot!“ testą, kuriame buvo klausimų įvairiomis temomis: žodyno, gramatikos, rašybos, kalbos kultūros, kalbos istorijos ir pan. Be to, šeštokai atmintinai išmoko ir pasakė klasėje M. Daukšos „Postilės“ ištrauką, rašė dailyraštį pagal J. Biliūno „Laimės žiburį“; aštuntokai sprendė kalbos kultūros testą, diskutavo apie kalbos padėtį šiuolaikinėje visuomenėje; I-II gimnazinių klasių mokiniai atliko negrožinio teksto suvokimo testą apie kalbininką J. Pikčilingį, atliko kalbos kultūros užduotis.

  Džiugu, kad kasmet į kvietimą dalyvauti Lietuvių kalbos dienose maloniai atsiliepia informacinių technologijų mokytoja Jonė Poliakienė: penktokai šįmet dekoravo svarbius Lietuvai žodžius; bei dailės mokytoja Neringa Jančauskaitė: ypatingas dėmesys skirtas prasmėms – mokiniai pasirinko lietuvišką žodį, o darbuose derino piešinį su tekstu. Kuriant kompozicijas visas dėmesys buvo skiriamas linijų ritmikos ir dydžių kontrastams bei niuansams.

  Didesnis dėmesys kalbos kultūrai šiuo laiku skirtas visų dalykų pamokose. Be to, pasitikrinti savo gimtosios kalbos žinias sutiko ir gimnazijos mokytojai: jie, kaip ir mokiniai, atliko „Kahoot!“ testą. Geriausiai ir greičiausiai sprendusiems įteikti saldūs prizai.

  Kovo 15 dieną keletas gimnazijos mokinių ir mokytojų pasitikrino savo žinias rašydami nacionalinį diktantą, organizuojamą VšĮ Pilietinės minties instituto.

Pasidalinkite šia naujiena

Share on facebook
Share on pinterest
Share on email
Share on twitter