Screenshot_3

Minint Dzūkijos metus – pamoka apie M. K. Čiurlionio kūrybą

   Dzūkija – gražus, žalias, turtingas ežerų ir piliakalnių Lietuvos kraštas, žinomas ir dėl ryškių jo asmenybių. Vienas spalvingiausių, talentingiausių Dzūkijoje gyvenusių ir savo kūryba Lietuvą garsinusių žmonių – Mikalojus Konstantinas Čiurlionis. Jo dailės, muzikos kūriniai bei literatūros tekstai analizuojami ir mokyklose, žavimasi autoriaus gebėjimais paprastus dalykus paversti mistiniais, juos derinti, suteikiant ypatingas prasmes.  

  Minėdami Dzūkijos metus, sausio 24 d. I g klasės mokiniai dalyvavo integruotoje dailės ir literatūros pamokoje „M. K. Čiurlionis dailėje ir literatūroje“, kurią vedė mokytojos Neringa Jančauskaitė ir Irena Šimanskienė, taikydamos vizualinio mąstymo strategijos ir kitus metodus. Prieš tai mokiniai buvo susipažinę su M. K. Čiurlionio biografija, klausę muzikos kūrinių ištraukų.

 Pamokos pradžioje su mokiniais apibendrinome autoriaus laiškus Sofijai, dailės mokytoja susipažindino su keletu dailės darbų bei jų atsiradimo istorija. Drauge aptarus kūriniuose vyraujančias temas, motyvus, meninę jų raišką, mokiniams buvo pristatytas miniatiūros žanras. Literatūros mokytoja pristatė M. K. Čiurlionio tekstą „Jūra“, atkreipė dėmesį į teksto dinamiką, nuotaiką. Dailės mokytoja paaiškino mokiniams kūrybinio darbo užduotį: remiantis skaitytų tekstų ir matytų piešinių motyvais ir simboliais, sukurti aiškią vaizdinę idėją ir ją perteikti akvarele.

  Baigiantis pamokai mokiniai atsakė į apibendrinimo klausimus: įvardino M. K. Čiurlionio literatūros ir dailės darbų temas, raiškos priemones, simbolius ir kt., taip pat nebaigtų sakinių metodu išsakė savo pastebėjimus, susižavėjimą jo darbais ir asmenybe. Tokios kūrybinės-integruotos pamokos turtina kalbą, lavina vaizduotę, padeda ugdyti kritinį ir kūrybinį mąstymą bei emocinį intelektą.

 Lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Irena Šimanskienė