20180920_094431

Pilietinė iniciatyva „Atminties kelias“ Butrimonių gimnazijoje

Artėjant rugsėjo 23 – iajai, Lietuvos žydų genocido aukų dienai, Butrimonių gimnazijoje organizuota pilietinė iniciatyva ,,Atminties kelias“ prasidėjo Alytaus rajono savivaldybės Viešosios bibliotekos Butrimonių filiale, kur vyr. bibliotekininkė Oksana Zakarauskaitė – Paplauskienė surengė ir pristatė mokiniams leidinių apie žydus parodą. Istorijos mokytoja Dalia Adžgauskienė papasakojo, jog Lietuvos žydų istorija siekia ankstyvuosius viduramžius.

Pirmieji žydai į būsimosios LDK teritoriją greičiausiai atvyko iš pietryčių, bėgdami nuo žydų persekiojimo Kryžiaus karų laikotarpiu. Iš pradžių jie kėlėsi į slavų gyvenamus kraštus, o iš ten pasiekė ir Lietuvą. Litvakas – vardas, taikomas visiems žydams iki Antrojo pasaulinio karo gyvenusiems regione, kuris pietuose tęsėsi nuo Borisko ir Pinsko miestų, o šiaurėje apėmė dabartinę Lietuvos teritoriją; esminis jo bruožas – čia paplitusi lietuviškoji jidiš tarmė. Mokytoja paaiškino apie Holokaustą nacių okupuotoje Europoje ir Lietuvoje Antrojo pasaulinio karo metu. Butrimonyse taip pat gyveno gausi žydų bendruomenė, kurią ištiko šiurpi tragedija. Nemaža žmonių Lietuvoje rizikuodami savo gyvybe padėjo žydams. Lietuvių kalbos mokytoja Dana Gecevičienė pasidalino prisiminimais apie savo senelius, gyvenusius Paliepių kaime ir gelbėjusius žydų Donskių šeimą. Mokiniai skaitė likusių gyvų žydų prisiminimus apie Vilniaus getą, kuris buvo likviduotas 1943 m. ir šiemet minimos 75 – osios likvidavimo metinės.

Renginio metu mokiniai ant atsineštų lauko akmenėlių užrašė miestelio pavadinimą jidiš kalba Butrimants. Šiuos akmenis, kaip atminties simbolius, nunešė ir padėjo prie paminklo Klydžionių kaime – masinėje žydų sušaudymo vietoje. Daug detalių apie tragiškus įvykius papasakojo kraštotyros būrelio vadovė Danutė Anušauskienė.

Pilietine iniciatyva siekta, jog mokiniai suvoktų, kad Holokaustas, kaip tragedija, yra netektis mūsų valstybei, netekusiai piliečių, gyvenusių Lietuvoje, kartu kūrusių valstybę, puoselėjusių savitas tradicijas ir kultūrą.

Butrimonių gimnazijos informacija