Spalio 14 dieną Vilniuje vyko tarptautinė konferencija „Biologinė įvairovė ir menas: mokyklų edukacinių erdvių galimybės“, kurią organizavo Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, Lietuvos neformaliojo švietimo centras ir Vilniaus universiteto botanikos sodas. Konferencijoje dalyvavo pranešėjai iš Lietuvos, Islandijos, Airijos, jos metu vyko ir Mokyklų edukacinių erdvių 2022 metų konkurso (toliau – konkursas) nugalėtojų apdovanojimai. Jau šeštąjį kartą iš eilės laureate tapo Alytaus r. Butrimonių gimnazija. Jai įteikta nugalėtojo lentelė bei padėkos.
Mokyklų edukacinės erdvės – tai galimybė išplėsti, pagilinti ir iliustruoti ugdymo turinį, teoriją susieti su praktika, atliepti skirtingų mokinių poreikius ir gebėjimus. Be to, tai idėjos papildomoms ugdomosioms veikloms, neformaliajam švietimui. Kai mokyklos kiemas tampa edukacine erdve ar atskiromis erdvėmis, gali atsirasti daug idėjų, kaip ugdymo turinį papildyti natūraliais objektais, tiriamaisiais darbais, galimybėmis kitaip ugdyti mokinių gebėjimus. Mokyklos, dalyvavusios edukacinių erdvių konkurse, jau pastebėjo jų naudą, džiaugėsi pagerėjusiais mokinių mokymosi rezultatais, ikimokyklinukų pasiekimais.
Butrimonių gimnazija turi daugiau kaip du dešimtmečius patirties kuriant lauko (1989 m. prie mokyklos pradėtas sodinti Atgimimo parkas) ir vidaus (1997 m. vienoje mokyklos klasėje buvo įkurtas kraštotyros muziejus) edukacines erdves ir kasmet stengiasi savo aplinką praturtinti naujomis idėjomis. Sunku ir suskaičiuoti, kiek per tiek laiko sukurta erdvių: daug prasmingų gimnazijos veiklos darbų įamžinta meno kūriniais – medžio skulptūros gimnazijos kiemelyje ir aplinkose, lauko meno kūrinys – Aukuras, skirtas įprasminti pagrindinio gimnazijos rėmėjo Almos Adamkienės labdaros ir paramos fondo veiklą, pasodinta abiturientų „Ąžuolų alėja“, ąžuoliukų ir kitokių medelių ypatingoms progoms atminti. Išskirtinė istorinė-edukacinė lauko erdvė „Butrimonių herbas“, inicijuota ir įkurta aktyvių gimnazijos mokinių tėvų. Vidines gimnazijos erdves puošia gimnazijos „Garbės galerijos“ nario, Alytaus rajono Garbės piliečio, dailininko Antano Kmieliausko (1932-2019) sienos tapybos kūrinys, gimnazijai nusipelniusių žmonių delnų įspaudai puikuojasi keramikos plokštėse. Butrimonių gimnazija turi keturias išskirtines erdves – vardinius žymių kraštiečių kabinetus: profesoriaus Antano Kmieliausko vardo dailės kabinetą, profesorės Irenos Milkevičiūtės vardo muzikos kabinetą, agronomo, augalų genetiko Algirdo Sliesaravičiaus vardo biologijos kabinetą. Ponios Almos Adamkienės paramos ir labdaros fondo atminties muziejuje – įvairūs eksponatai bei dėkingumo ženklai Fondo veiklą vykdžiusiems žmonėms.
Ypač reikšminga gimnazijoje gamtos mokslų laboratorija, kelianti visų mokinių – nuo pirmoko iki abituriento – susidomėjimą. Viena iš mėgstamiausių erdvių ir jaunimo traukos centras – gimnazijos rūsys. Čia esančios patalpos pritaikytos ir mokinių laisvalaikio užimtumui, ir bendruomenės reikmėms. Mokiniams patrauklūs šauliški kliūčių ruožai bei atrakcijų trasos, saugaus eismo autobusas. Sporto bazę kasmet papildo naujos erdvės, įvairioms sporto šakoms, komandiniams žaidimams pritaikyta sporto salė, krepšinio, mažojo futbolo aikštelės, stadionas su bėgimo takeliais, naujos šuoliaduobės, lauko treniruokliai, futbolo biliardo aikštelė. Naujai kuriamos laimėto sveikatingumo projekto erdvės Atgimimo parke jau sulaukia ypatingo mokinių dėmesio per pertraukas. Visgi įvardinti ir suskaičiuoti visas erdves pradedant vaistažolių lysvėmis ir baigiant gimnazijai nusipelniusių žmonių delnų įspaudais neįmanoma. Labai svarbu, kad prie estetiškos aplinkos kūrimo prisideda ir mokiniai – visos klasės yra įkūrusios savo edukacines erdves ir gėlynus, juos prižiūri ir puoselėja.
Šeštą kartą iš eilės suteikiamas nacionalinio Mokyklų edukacinių erdvių konkurso nugalėtojo vardas Butrimonių gimnazijai – sutelkto bendruomenės darbo rezultatas: į edukacinių erdvių kūrimo veiklą, aktyviai inicijuojamą gimnazijos direktoriaus Valdo Valvonio, įsitraukia visa bendruomenė: mokytojai, aptarnaujantis personalas, mokiniai bei aktyvūs tėvai, seniūnija.