Prie kauno rot 2

Butrimonių gimnazijos septintokų edukacija netradicinėse erdvėse

Butrimonių gimnazijoje įgyvendintas Alytaus rajono savivaldybės finansuojamas projektas “Būk šauniausias!”, kurio prizas – edukacinė išvyka. Projekte numatyto Šauniausios klasės konkurso nugalėtojais 5-8 klasių koncentre tapo gimnazijos septintokai. Su klasės auklėtoja Renata Balčiūniene ir mokytoja Liuse Gecevičiene 7 klasės mokiniai dalyvavo dviejų dalių edukacijoje.

Pirmoji edukacijos dalis – istorinio filmo apie tremtį „Tarp pilkų debesų“ (pagal lietuvių kilmės amerikiečių rašytojos Rūtos Šepetys romaną bestselerį) peržiūra. Filmas buvo žiūrimas moderniame Kauno kino teatre „Forum Cinemas“, kurio išskirtinis interjeras 2017 metais buvo įvertintas viename prestižiškiausių architektūros apdovanojimų „American Architecture Prize“.

Filmo įspūdį sustiprino jo žiūrėjimas ypatingoje SCAPE salėje, kur įdiegta viena pažangiausių kino rodymo sistemų bei ergonomiški rankų darbo krėslai, teikiantys ypatingą komforto pojūtį.

Tokio istorinio filmo, kurto beveik šešerius metus ir brangiausio nepriklausomos Lietuvos kino istorijoje, peržiūra itin prasminga, nes jaunajai kartai padeda atkurti ryšį su savo tautos istorija. Filmo kūrėjai (lietuvių kilmės amerikiečių režisierius Marius Markevičius) pasakoja apie lietuvių tremtį 1941-aisiais jaunos merginos, išgyvenusios tremties pragarą, akimis. Jautri ir dramatiška žmogaus istorija, puikus operatoriaus darbas, aktorių meistriškumas, daugiaplanis pasakojimas leidžia mokiniams visai kitaip priimti ir suvokti to baisaus laikmečio dramatizmą, negu mokantis iš istorijos vadovėlių. Šis filmas Butrimonių gimnazijos septintokams buvo galimybė mokytis tautos istorijos pasitelkiant meną, ugdytis patriotiškumą. Tik prisilietus prie konkrečių žmonių istorijų galima giliau suvokti istorinių įvykių esmę.

Nors kai kurių mokinių šeimose yra buvusių ištremtų giminaičių ir vaikai yra girdėję autentiškų pasakojimų apie tremtį, tačiau filmas „Tarp pilkų debesų“ sukrečia jautriai perteikta žmoniškumą traiškančio totalitarizmo gniaužtuose atsidūrusios merginos istorija ir skatina tautos istoriją suvokti ne formaliai – giliau ir asmeniškiau.

Įdomi detalė šioje edukacijoje – prieš filmo peržiūrą mokinių pažintis ir trumpas pokalbis su tremtį išgyvenusiu senjoru, kilusiu iš Lazdijų rajono ir ištremtu su tėvais, kai jam tebuvo treji.

Antroji edukacijos dalis vyko Kauno rotušėje. Ekskursijos po rotušę metu mokiniai susipažino su miesto savivaldos centro istorija nuo pat jo atsiradimo XV a., apžiūrėjo miesto kalėjimo kamerą, rotušės požemiuose eksponuojamus archeologinius Kauno senamiesčio radinius ir Hanzos pirklių naudotus daiktus, pamatė kertinį rotušės akmenį bei 30-ies metų senumo istorinę Lietuvos Sąjūdžio trispalvę (eksponatas į rotušės muziejų atvežtas prieš pat mūsų mokinių apsilankymą), pažiūrėjo dokumentinį filmuką apie šios trispalvės iškėlimą Kauno Vytauto Didžiojo karo muziejaus bokšte 1988-aisiais. Mokiniai susipažino su XX a. 3-4 deš. Kauno architektūra ir kauniečių mada, užfiksuota tarpukario Lietuvos fotografų M. Levi ir S. Bajer fotografijose.

Džiaugiamės, kad Alytaus rajono savivaldybės finansuoto projekto lėšas panaudojome itin prasmingai edukacijai, kai ugdomas ne tik patriotiškumas, bet ir svarbiausios bendražmogiškosios vertybės, stiprinamas tautinės tapatybės jausmas.

Renata Balčiūnienė Butrimonių gimnazijos mokytoja

Pasidalinkite šia naujiena

Share on facebook
Share on pinterest
Share on email
Share on twitter