14715581_336833413351020_2905320335727719718_o

Leonido Donskio atminimas pagerbtas Butrimonyse

Spalio 23 d. Butrimonyse pagrindinėje žydų masinių žudynių vietoje pagerbtas a. a. filosofo, politiko ir pedagogo Leonido Donskio atminimas. Antrojo pasaulinio karo metais Butrimonyse buvo sušaudyta per 900 čia gyvenusių žydų, išsigelbėjo vos keliolika, vienas iš jų – Leonido tėvas. Būtent šioje istorinėje vietoje dvi organizacijos – ,,Šiaurės Jeruzalė“ ir fondas ,,Malat memory foundation“ – kvietė pagerbti čia žuvusiųjų ir L. Donskio atminimus. Leonidas Donskis yra sakęs, kad jaučia moralinę pareigą masinių žudynių vietoje sukalbėti su žydais maldą – kadišą.

,,Vykdydami Leonido norą, pagerbsime visus čia nužudytus žydus. Planuojame ne religines apeigas, bet humanistinio pobūdžio renginį, kurio turinys, būdamas meninis, neprivalo tilpti į įprastinius rėmus. Kaip ir Leonido tautinė savimonė – nestandartinė ir dėl to sunkiau suvokiama. Kadišas skambės jo nužudytų protėvių garbei – tokia buvo jo svajonė, o taip pat, deja, ir jo paties atminimui“, – kviesdama atvykti visus, kam brangus L. Donskio atminimas, sakė ,,Šiaurės Jeruzalės“ vadovė Anna Avidan.

Į renginį atvyko žydų, gyvenusių miestelyje, palikuonys, vienas iš jų – rabinas, PAR litvakas Michael Solomon Pertz, kurio artimieji buvo nužudyti Butrimonyse (čia sušaudyta jo senelė ir dėdė iš tėvo pusės). Taip pat dalyvavo rašytojai Marius Ivaškevičius ir Kristina Sabaliauskaitė, pianistas Leonas Kaplanas, velionio žmona Jolanta Donskienė, jų šeimos draugai, Butrimonių gimnazijos direktorius Valdas Valvonis, bendruomenės nariai.

Renginį pradėjusi Butrimonių gimnazijos istorijos mokytoja, kraštotyros būrelio ir muziejaus vadovė Danutė Anušauskienė priminė šiurpią Butrimonių žydų bendruomenės tragediją. Gimnazijos mokytoja Dana Gecevičienė pasidalino prisiminimais apie savo senelius Adelę ir Juozą Buinickus, gyvenusius Paliepių kaime ir gelbėjusius Donskių šeimą.

Pagrindinėje žydų masinių žudynių vietoje jautriai ir išraiškingai skambėjo smuikininko Martyno Švėgždos von Bekker atliekama J. S. Bacho „Sarabanda“. Operos solistas Rafailas Karpis maldą atliko muzikos kalba – skambėjo Moriso Ravelio kūrinys „Kadiš“. ,,Muzikos kalbą supranta visi, todėl ir pasirinkome tokią maldos formą. Leonidas buvo nepaprastas žmogus, vien žinojimas, kad jis yra, atnešdavo ramybės jausmą“, – sakė su L. Donskiu draugavęs žinomas operos solistas. Šiltai ir jausmingai apie L. Donskį kalbėjo dailės istorikė, menotyros mokslų daktarė, rašytoja K. Sabaliauskaitė.

Ramiai ir prasmingai išpildytas L. Donskio noras, pagerbtas jo šviesus atminimas. Po renginio svečiai susirinko Butrimonių gimnazijos kraštotyros muziejuje, susipažino su gausia ekspozicija, skirta Butrimonių žydų bendruomenės atminimui, vaišinosi arbata ir muziejaus vadovės D. Anušauskienės iškeptu šimtalapiu. Daugelis apsilankiusiųjų džiaugėsi ekspozicijoje suradę pavardes savo artimųjų, kažkada gyvenusių Butrimonių miestelyje. Už galimybę pabūti kartu dėkojame Annai Avidan ir organizacijai ,,Litvak World“.

Dana Gecevičienė

Butrimonių gimnazijos mokytoja

Pasidalinkite šia naujiena

Share on facebook
Share on pinterest
Share on email
Share on twitter