123

Pamoka Vilniaus paveikslų galerijoje

  Kaligrafija – menas gražiai rašyti ( gr. kallos – grožis + grapho – rašyti). Šiandien žavimės senaisiais raštais, gėrimės įmantriais šriftais ir senovės žmonių išmone. Raštą sukūrė pats žmogus, o buvo laikai, kai dar nemokėjo rašyti. Tobulai rašyti, kaip mes dabar rašome, žmonės išmoko per ištisus tūkstantmečius. Apie tai prabyla istorija. Kovo 4 d. Butrimonių gimnazijos 8 klasės mokiniams nuotolinę pamoką ,,Laiškas Vilniui” vedė  Lietuvos dailės muziejaus darbuotoja grafikė Jolanta Sereikaitė, organizavo mokytojos Dalia Adžgauskienė ir Dana Gecevičienė. Edukacinę pamoką sudarė dvi dalys: teorinė ir praktinė. Teorinėje dalyje edukatorė mokinius supažindino su rašto atsiradimo istorija nuo piktogramų iki šių laikų spaudintų tekstų, pasakojo, kaip keitėsi raštas skirtingais istorijos laikotarpiais (Šumero civivilizacijoje, Finikijoje, Graikijoje, Romoje, slavų šalyse). Įdomu, kad pirmuosius rašto ženklus sudarė supaprastinti piešiniai-piktogramos, kurios net ir šiomis dienomis naudojamos kaip kelio ar perspėjantys ženklai. Grafikė aptarė įvairias rašymo priemones, rašymo techniką, šriftų istoriją ir ypatumus. atkreipė dėmesį, jog šiuolaikinės kaligrafijos grožis slypi ritmikoje, raidžių dydžiuose, be to, labai svarbi fantazija. Naudojantis kompiuteriu taip pat svarbu mokėti parinkti šriftą ir perteikti rašančiojo nuotaiką, nes, anot menininkės, nėra blogų šriftų, bet yra netinkamai parinkti.

  Praktinėje pamokos dalyje mokiniai diskutavo, ant ko parašytas Gedimino laiškas, kuriame pirmą kartą 1323 metais paminėtas Vilniaus vardas. Kodėl rašyta būtent tokiomis raidėmis? Mokiniai išbandė kaligrafo darbą – susikaupę rašė laišką Vilniui stengdamiesi kuo įmantriau ir gražiau parašyti inicialinę raidę. Pamokos pabaigoje draugams pristatė ir aptarė savo kaligrafiškai parašytus laiškus. Smagu, kad pamokoje aktyviai dalyvavo Adrijus ir Gabija – penktokai, kurie jau ne pirmą kartą išreiškia norą kuo daugiau sužinoti, pamatyti, tobulėti.

  Pamoka buvo kitokia, nes organizuota drauge su Stakliškių gimnazijos aštuntokais. Tai puiki galimybė mokytis bendradarbiaujant, įsivertinti save ir susirasti naujų draugų.  

Pasidalinkite šia naujiena

Share on facebook
Share on pinterest
Share on email
Share on twitter